Akustik Piramit Sünger

piramit süngerlerPiramit sünger akustik PU esaslı bir malzeme olup; günümüz ses yalıtımve akustik düzenleme uygulamalarında en çok kullanılan malzemedir. Esnek ve hafif yapısı sayesinde kolay uygulanır. Yanmazlık özelliğe sahip akustik süngerler I. Sınıf poliüretan ham maddesinden üretilmektedirler. Farklı renk ve desenlere sahip Akustik Piramit Süngerler isminden de anlaşılacağı üzere piramit deseni formundadır. Farklı ebatlarda üretilebilen süngerler ortamın ses akustiğini sağlarlar. Akustik Süngerlerin yapışkanlı modelleri de mevcuttur. Kendinden yapışkanlı modelleri kolay kullanım olanağı sağlarlar.

Akustik Piramit Süngerler ses yutumunun yanı sıra bariyerli olanları direk ses geçiş kaybı sağlar. Esnek ve kolay kullanım yapısıyla ses akustiği düzenler. Farklı desenleri sayesinde ortama farklı uyum ve dekoratif bi sunum sağlanabilir. Yoğunluk ve kalınlıklarına göre ayrıca fiyat değişimi gösterirler.

Profil ve piramit gibi farklı kesit yapıları sayesinde artırılmış ses yutuculuk değerlerine sahiptir. Kendinden yapışkanlı tipleri ile kolay uygulama sağlar. Ses yutucu özelliğinin yanı sıra bariyerli tipleri ses geçiş kaybı sağlar. Restaurant, sinema, stüdyo, ofis ve akustik kabinlerde yapılacak uygulamalarda kullanılır.akustik piramit sünger

Akustik PU ürün gamı, uygulamayı kolaylaştırmak, haricen kullanılan yapıştırıcıların yüzeye bulaşma riskini ortadan kaldırmak için kendinden yapışkanlı olarak da üretilmektedir. Ses yalıtımı, ses geçiş kaybının arttırılması anlamına gelir ve gürültü denetimini içerir. Ortamdan kaynaklanan hava seslerinin bitişikteki mekana geçmesinin engellenmesi ve darbeyle oluşan katı cisimlerde yayılan sesin yalıtılmasını kapsar.

 

Bina sakinlerini rahatsız eden sesin yayıldığı yolları yok etmek ya da konser salonu, sinema, kütüphane, stüdyo gibi mekanlarda dışarıdan gelen sesi azaltmak gerekir. Bu amaçla ses yalıtımı tüm bölme elemanlarının camyünü ve taşyünü gibi mineral esaslı malzemeler veya poliüretan veya melamin esaslı akustik köpükler ile yalıtılması ile yapılmalıdır.

AKUSTİK SES SÜNGERLERİ NERELERDE KULLANILIR ?

Müzik stüdyoları, sinema, tiyatro, fabrikalar, ofisler gibi kapalı mekanlarda, hacim akustiğini iyileştirmek amaçlı kullanılan piramit veya viyol (karton yumurta kabı formu) şekilli sünger ürünlerdir. Poliüretan köpükten imal Echopol ve Firex ile melamin köpüğünden imal Basotect markalı ürünlerin farklı özellikleriyle alternatif seçimlere imkan sağlanır. Stoklarımızda mevcuttur.

Ses yalıtımı, bir mekandan diğer bitişik mekana ses enerjisinin geçiş yaparken iki mekanın ara kesitinde (duvar, döşeme, tavan) diğer mekana rahatsızlık vermeyecek belli bir orana indirgenmesi, ses azaltımıdır.

Yumurta ve piramit süngerler ses yalıtım sisteminin bir parçası ve ses yalıtımına faydalı olmakla beraber esas görevleri iç ortamda ki ses enerjisinin yansımalarını engellemek, yansıma sürelerini (reverberasyon) düzenleyerek iç ortam akustiğini istenilen amaca uygun hale getirmektir. Tek başlarına ses yalıtım malzemesi olarak kullanılmaları doğru değildir. Echopol en ekonomik fiyatlı ürün olurken, yanma sınıfı olarak dezavantajlıdır.

Teknik Özellikler Yoğunluk 28 kg/m3
Gözeneklilik % 45 ses İletkenlik Katsayısı 0,035 W / mK Sıcaklık Dayanımı – 5 °C -+ 100 °C
Ses Yutma Katsayısı ?= 0,30 – 1,12 Akustik Yutum ve Ses İzolasyonu Sungeri

Yanmazlık özelliği, hafifliği, son derece hızlı montaj edilebilmesi, ses ve ısı yalıtımını aynı anda sağlayabilmesi ve esnemeyen yapısı (montaj sonrasında tüm duvar satıhı bir bütün haline gelmektedir) ile yapılarda yoğun olarak tercih edilmektedir.

Her bir panelin, hem zemine hem de tavana özel metal bağlantı elemanları vasıtası ile sabitlenmesi, TAŞYÜNÜ DOLGULU DUVAR’ı son derece mukavim hale getirmektedir. Çift katmanlı alçı levhalar, yük taşıma konusunda , bilinen ve halen kullanımda olan tüm diğer iç bölme duvarları kadar (hatta daha yüksek) yük taşıyabilmektedirler. Dış katman alçı levhanın yerine betopan kullanılarak, ıslak hacimler için de farklı çözümlere ulaşılmaktadır.