Ses Yalıtımı

Akustik Yalıtım Nedir?

Akustik yalıtım uygulanan mahalleri dış mahallerin gürültüsünden korurken uygulanan mahallin gürültüsünü dışarıya aktarmadığı gibi kendi içerisine hapsettiği sesi de ekolardan ve çınlamalardan temizleyerek kaliteli bir işitsel ortamın oluşturulması ihtiyacını gidermektedir. Dekoratif özelliklere sahip olarak üretilen malzemelerle gerçekleştirilen uygulamalar aynı zamanda iç mimari dekorasyonlara büyük uyum sağlayarak şık mekanlar oluşturulmasını sağlamaktadır.

Nasıl Yapılır?

Mekanların akustik özelliklerinin sağlanması ve sesin dışarıya çıkmasını önlemek amacıyla gerçekleştirilen akustik yalıtım uygulaması her mahallin ihtiyacına yönelik olarak uygulanmaktadır. Malzemeler yapıştırıcı sürülerek, kimi malzemeler kendinden yapışkanlı özelliği kullanılarak, kimi malzemeler ısıl işlem uygulanarak ve kimi malzemeler de metal taşıyıcılar ve vida sistemi kullanılarak monte edilmektedir.

Nerelerde Uygulanabilir?

Sosyal yaşantımızda en çok kullandığımız sosyal alanların başına sinemalar gelir. Sinema duvarları kaplamasının farklılığı ve kapıların alışık olmadığımız görüntüsü bize akustik yalıtım uygulamalarının iyi bir örneğini göstermektedir. Akustik yalıtım uygulamalarını sinemalarla sınırlandırmak yanlış olup hastaneleri, spor merkezlerini, gece kulüplerini, konutları, tesisat odalarını ve hatta arabaları ekleyebiliriz.

ORTAK KOMŞU DUVAR
KATLAR ARASI – TAVAN
ZEMİN – PARKE ALTI
ZEMİN – ŞAP ALTI
ortak duvar ses yalıtımı
katlar arası tavan ses yalıtımı
parke altı ses yalıtımı
şap altı ses yalıtımı
REJİ ODASI
PROVA ODASI
SPOR SALONLARI
EVDE SİNEMA SALONU
MÜZİK ODASI
RADYO ODASI
SES KAYIT KABİNİ ODALARI
STÜDYO ODASI
TOPLANTI SALONU
ÇAĞRI MERKEZİ
AÇIK & KAPALI OFİS
KONFERANS SALONU
RESTAURANT
CAFE
DİSCO – BAR
ALIŞVERİŞ MERKEZİ
restaurant ses yalıtımı
cafe ses yalıtımı
disco bar ses yalıtımı
avm ses yalıtımı
DÜĞÜN SALONU
HASTANE ODASI
OTEL ODASI
TİYATRO SALONU

Malzemeleri

Sinemalardan örnek vermek gerekirse yaygın olarak akustik sünger kullanımı gözlenebilmekte olup cam yünü esaslı, kumaş kaplı, ahşap ve melamin malzeme seçenekleri bulunmaktadır. Uygulamacının izolasyon isteklerine göre belirlenebilen malzeme seçenekleri ayrıca dekoratif taleplere göre şık mimari elemanlar olarak üretilebilmektedir.

Uygulamalar

Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz uygulamalar arasında yer almaktadır. Isı yalıtım uygulamaları gibi sıva ve boya altına genellikle gizlenmediği için sosyal alanların pek çoğunda kolaylıkla uygulamalara rastlarsınız.

 • Parke Altı Kauçuk Şilte: Zemin kaplaması olarak kullanılan parkelerde ses ve titreşimin alt katlara iletilmesini önlemesinin yanı sıra alt katta meydana gelen gürültüleri de önleyen parke altı kauçuk şilte, çeşitli kalınlıklarda rulo şeklinde üretilmektedir. Aynı zamanda ısı yalıtım özelliğine sahip olan bu malzeme yaygın olarak evlerde kullanılmaktadır.
 • Titreşim Önleyici Mantar Şilte: Zeminlerde kullanılan titreşim önleyici mantar şilte ses ve titreşim önleme özelliğinin yanı sıra ısı yalıtım özelliğine de sahip olup evlerde ve işitsel amaçlı kullanılan hacimlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Titreşimi önleyen yapısı ve istenilen kalınlıkta üretilebilmesi cihazların titreşimlerini önlemek amacıyla cihaz temellerinde kullanımını yaygınlaştırmıştır.
 • Kauçuk Mantar Şilte: Makine temellerinde titreşim önlemek amacıyla sıklıkla tercih edilen kauçuk mantar şilte evlerin zeminlerinde ve tavanlarında kullanılabildiği gibi ısı yalıtım özelliği sayesinde çatılarda da kullanılmaktadır.
 • Ses Kesici Ağır Bariyer: Sese karşı yüzde 100 performans talep edilen bölgelerde uygulanan ses kesici ağır bariyer, 1000 densite gibi yüksek yoğunlukta üretilmektedir. Duvarlarda kullanımı yaygın olan bu malzemenin akustik yalıtımlı kapılarda tercih edilerek yüksek akustik yalıtım sağlandığı pek çok uygulama bulunmaktadır.
 • Kauçuk Taban Halı: Titreşim önleme, anti bakteriyel yapısı ve zeminden ses geçirmemesi nedeniyle ofislerde yaygın olarak kullanılan kauçuk taban halı, farklı renk alternatifleri kullanılarak üretilmesi sayesinde evlere izolasyonun yanında şık görünümler kazandırmayı başarmaktadır.
 • Ses Geçirmez Akustik Kapı: Akustik yalıtımı tamamlanan mekanlarda tam performans alınması için kullanılan ses geçirmez akustik kapı, ses kesici bariyerler kullanılarak üretilmekte olup gürültü aktarımını önlemektedir.
 • Akustik Kabin: Müzik kayıt odası, prova odası, vb. amaçlarla kullanılan akustik kabin, kullanım amacına göre farklı ebatlarda üretilmektedir. İçeride gerçekleştirilen hassas sesli işlemlerin dışarıdan gelen sesler ile sekteye uğramaması amacını gerçekleştiren bu kabinler ayrıca havalandırma sistemine sahip olarak üretilerek uzun süreli vakit geçirmelere uygun dizayn edilmektedir.
 • Ses Emici Akustik Kumaş: Doğal reçine liflerinden üretilen darbe dayanımı yüksek ses emici akustik kumaş çeşitleri, yangına karşı da dayanıklı olup tek başlarına kullanıma uygun oldukları gibi cam yünü esaslı ses izolasyon malzemelerini kaplayacak şekilde kullanıma da uygun malzeme çeşitlerindendir. Farklı renklerde üretilerek dekoratif özellik kazanan bu malzeme türü renk solmasına karşı da dayanıklı olup uzun ömürlü malzeme ihtiyaçlarında kullanılmaktadır.
 • Soundtex Keçe Kumaş: Delikli ve derzli ahşap akustik panellerin arkalarına gelen yüzeylere yapıştırılarak kullanılan Soundtex keçe kumaş, malzemenin akustik özelliğini tamamlayarak kusursuz sonuçlar elde edilmekte kullanılır. Uygulanacak yüzeye yapışması için ısıl işlem kullanılan bu malzeme türü yansımaları sönümlemede başarılıdır.
 • Ses Yalıtım Bandı: Galvanizli taşıyıcı sisteme alçı levhaları monte edilerek elde edilen bölme duvarlarına akustik yalıtım özelliği kazandırma amacıyla kullanılan ses yalıtım bandı, alı levhaların montajından önce galvaniz taşıyıcılara yapıştırılmak sureti ile uygulanmaktadır.
 • Evde, Arabada Ses Yalıtımı: İşitsel kullanım amacının ön planda olduğu toplu kullanım alanlarında sıklıkla uygulanan ses yalıtımı, ofislere ve mekanik tesisat odalarına da uygulanmakla birlikte gösterilen taleplere göre evde, arabada ses yalıtımı Araçlarda motor sesinden araç içindekilerin rahatsız olmasını önlemek amacıyla uygulanırken evlerde komşu gürültülerinden ve komşulara gidecek seslerin engellenmesi amacı ile uygulaması gerçekleştirilmektedir.
 • Ses Yalıtım Bariyeri: Sandviç yalıtım sistemi olarak da adlandırılan iki adet ses yalıtım süngeri arasında kullanımı yaygın olan ses yalıtım bariyeri, tek başına da sesi kesme amacı ile kullanılabilen ses izolasyon malzemeleri arasında yerini almaktadır. Rulo halinde üretilen malzeme ölçülerine göre kesilerek uygulanmaktadır.
 • Zemin Ses Yalıtımı: Toplu kullanım gerçekleştirilen mahallerin olduğu kadar evlerin zemin ses yalıtımı da sıklıkla gerçekleştirilen uygulamalar arasındadır. Uygulanmakta olduğu mahalden gürültü ve titreşim geçmesine izin vermeyen bu yalıtım aynı zamanda alt mahallin gürültüsünü uygulandığı mahal içerisine ulaşmasına izin vermemektedir.
 • Tavan Ses Yalıtımı: Çeşitli ses izolasyon malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilen tavan ses yalıtımı, mahal içi gürültünün dışarıya çıkmasını engellediği gibi mahal üstünden gelecek gürültülere karşı izole edilen mahalli korumaktadır. Dekoratif amaçlara uygun olarak da tavan yalıtımı için uygun malzemeler bulunmakta olup taleplerin belirtilmesi halinde farklı alternatiflerle malzeme tedariki gerçekleştirilebilmektedir.
 • Ses Yalıtımı Süngeri: En yaygın kullanılan ses yalıtım malzemesi olarak karşımıza çıkan ses yalıtım süngeri, duvar ve tavan kullanımlarında ekonomik çözümler sunar. Gürültü geçişini önlemesinin yanı sıra yansıma ve ekoyu önleyerek mahal akustiğinin düzenlenmesini sağlayan bu malzeme türü için dekoratif seçenekler bulunmaktadır.
 • Duvar Ses Yalıtımı: Komşu daireler ile ses yalıtımı gerçekleştirilmesi amacıyla konutlara uygulanabilen duvar ses yalıtımı, işitsel ihtiyaç barındıran tüm mahallerde zorunlu olarak uygulanması gereken akustik uygulamalar arasında yer almaktadır. Farklı malzeme seçenekleri ile renkli ve geometrik şekilli dekoratif çözüm üreten malzeme seçenekleri ile uygulaması gerçekleştirilen bu ses yalıtımı türü için başarılı sonuçlar alınabilmektedir.
 • Akustik Yalıtım: Malzeme ve uygulama seçeneklerimizden anlaşılacağı gibi akustik yalıtım sadece gürültü önleyici amaçla uygulanmamakta olup akustik kalitenin sağlanması, titreşimin engellenmesi ve ses kalitesinin artırılması amacıyla sıklıkla uygulanmaktadır.

Akustik Yalıtım Fiyatları

Gerçekleştirilecek projenin türü, kullanılacak malzeme, uygulama metraj alanı ve dekoratif özellik gibi çeşitli etmenlere bağlı olarak akustik yalıtım fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Uygun maliyetli işlemler gerçekleştirilebileceği gibi şık mekanlar için de yüksek maliyetlerle hem akustik hem görsel olarak mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Talebiniz hangisi olursa olsun maliyetlerinizi düşürmek için firmamızı tercih ettiğinizde ihraç kalitesine sahip, CE ve ISO belgeli akustik yalıtım malzemelerimiz temin ederek gerçekleştirdiğiniz uygulamalardan yüksek verim alabilirsiniz. Siparişlerinizi 7/24 tarafımıza iletebileceğiniz gibi sipariş teslimleriniz talep edilen adresten gerçekleştirilecektir.